Návštěva Zetoru a králičí farmy

Začátkem dubna navštívili žáci oboru Zemědělec – farmář továrnu českého výrobce zemědělských kolových traktorů Zetor v Brně. Nejprve jsme si vyslechli historii výroby traktorů v poválečném období a shlédli Zetor Gallery-přehlídku jak historických modelů značky, tak i těch současných.

Posléze jsme se přesunuli do montážní haly, kde jsme z můstku nad linkou mohli pozorovat proces zrodu nových strojů. Zetor v současné době nabízí 8 modelových řad o výkonu 15 až 170 koní. Český producent zásobuje nejenom tuzemský trh, ale téměř celý svět již od roku 1946 a patrně bychom dlouze hledali českou farmu, kde nemají zástupce značky.

Po rychlém obědě jsme se přesunuli na králičí farmu pana Kočára, který se zabývá chovem brojlerových hybridů Hyla. Možnost navštívit králičí farmu nemáme každý den, proto jsme se zájmem vyslechli velmi poutavé povídání chovatele o způsobu chovu. Zajímavostí byla inseminace ramlic, nebo třeba výsledný produkt v podobě vykostěného králíka.

Nejenom prací jest živ člověk a jednou vidět znamená více, než mnohokrát slyšet: proto pořádáme pro naše žáky tematické exkurze, jelikož obor zemědělství je velmi široký a zajímavý a  stále je co objevovat pro ty, kdo mají zájem. A to naši žáci bezesporu mají.

Jaroslav Trávníček