Poznávací zájezd do Polska

V pondělí 13.11. jsme v brzkých ranních hodinách vyjeli autobusem od školy na poznávací zájezd do Polska. Zúčastnili se ho žáci z různých tříd.

První den jsme navštívili koncentrační tábory v Osvětimi – Auschwitz I a v Březince – Auschwitz-Birkenau. Hned po příjezdu jsme se rozdělili do dvou skupin. Každá skupina měla svou průvodkyni, která vykládala ve slovenštině. Procházeli jsme si místa, kde se za 2. světové války odehrávaly nepředstavitelné věci. Viděli jsme vitríny, kde byly lidské vlasy, nádobí, boty a další osobní věci lidí, kteří sem byli posláni, aby zde zemřeli. Na místě si každý z nás uvědomoval, jaké hrůzy zde lidé prožívali…

Poté jsme se jeli ubytovat do hotelu Górsko ve Věličce. Ve čtyři hodiny odpoledne byla zarezervována prohlídka místních solných dolů. Opět jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina měla výklad v angličtině a druhá v češtině. Bylo zajímavé vidět, co lidé dokázali vytvořit. Od sedmi hodin byla večeře, kde se podával vývar a řízek s bramborovou kaší.

Druhý den ráno nás potěšila snídaně podávaná formou švédských stolů. Po ní jsme vyrazili směr Krakow, kde jsme navštívili nádvoří hradu Wawel, na kterém nás provedla paní průvodkyně. Na co se většina žáků těšila, byl rozchod v centru města. Měli jsme tak možnost dojít si na oběd a nakoupit suvenýry. Poslední zastávkou našeho zájezdu byla Stará synagoga v krakovské čtvrti Kazimierz. Odtud jsme vyráželi unavení domů. Okolo půl desáté večer jsme dorazili opět do Čáslavi ke škole.

Nemůžeme říct, že byl výlet stále jen hezký, přece jenom jsme se podívali do míst, která sloužila jen k lidskému utrpení, a tak řekneme, že byl zajímavý. Na závěr bychom chtěli poděkovat paní průvodkyni Ivance Augustové, pánům řidičům, paní učitelce Mgr. Lucii Lipenské, Ing. Ivaně Kuchařové a panu učitelovi RNDr. Jiřímu Nováčkovi.  

Autorka příspěvku: Adriana Hrdá, 2.A