Jubilejní 50. ročník Mistrovství České republiky v orbě

Ve dnech 29. a 30. září se uskutečnil Jubilejní 50. ročník Mistrovství České republiky v orbě.

Celá akce se konala na pozemcích školního statku Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim. Záštitu nad celou akcí přijal ministr zemědělství pan Marek Výborný, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, Miroslav Krčil radní Pardubického kraje a starosta města Chrudimi František Pilný.

V pátek 29. září probíhal oficiální trénink, kde si oráči dolaďovali techniku k daným podmínkám. V sobotu 30. září od 8:30 proběhlo slavnostní zahájení na Resselově náměstí v Chrudimi a poté za koňskými spřeženími se s traktory odjíždělo na okraj Chrudimi, kde se pozemky školního statku nacházely.

Pro tento ročník se přihlásilo 44 oráčů, kde 1/3 tvořili junioři.  Za naši školu, po čtyřleté pauze v soutěži, byli přihlášeni 3 studenti: Jan Chaloupka a Dušan Hamsa z 2. ročníku oboru Zemědělec – Farmář a Jan Zadina z 1. ročníku oboru Agropodnikání. Oráči osedlali traktory značek Zetor, Fendt a John Deere s dvouradličnými pluhy Kverneland.

Kvalitu odvedené práce poté vyhodnocoval sbor rozhodčích na základě předem definovaných kritérií a my můžeme být velmi pyšní, neboť jsme se v kategorii Junior umístili výborně.

1. místo – Jan Zadina (Fendt)

5. místo – Jan Chaloupka (Zetor 6245)

7. místo – Dušan Hamsa (John Deere)

Velké poděkování patří v první řadě všem našim oráčům za výbornou reprezentaci školy a za krásné umístění. A dále také panu řediteli za jeho podporu a všem, kteří se na celé akci aktivně podíleli.

Gratulujeme a přejeme našim oráčům „rovnou brázdu“ i do dalších let.

Autor: Milan Veselý, učitel odborného výcviku

Více informací o soutěži se můžete dozvědět na stánkách Společnosti pro orbu