Canisterapeutické týmy se rodí v Čáslavi

V sobotu dne 07. 04. 2018 proběhl ve Střední zemědělské škole v Čáslavi canisterapeutický seminář s testováním psů, který uspořádala nezisková organizace Pes partner, z.s. z Čáslavi společně se Spolkem Alternace z Kutné Hory.

Počasí nám přálo, testovaným týmům se dařilo, a tak je mezi námi 14 nových canisterapeutických týmů a 1 tým absolvoval úspěšné přezkoušení.

Co je ale mnohem důležitější, že se hned po zkouškách zapojili do práce. Tři studentky Střední zemědělské školy v Čáslavi, které studují zaměření na kynologii, Lucka, Anička a Dominika a jejich terapeutické fenky labradorka – Bonie, německý ovčák – Tequila a jack russel – Sendy začaly hned v prvním týdnu po testování pracovat. Nejprve si zaskočily do Speciální školy, kde potěšily děti a následně počali pravidelnou canisterapii v Domově Barbora v Kutné Hoře. Klienti z Barbory byli z jejich návštěvy nadšeni, a to jak senioři, tak lidé s postižením. Ještě téhož den večer nám přišel krásný e-mail od sociální pracovnice z Domova Barbora, ve kterém vyslovila poděkování a velkou radost, že k nim budeme chodit pravidelně každý týden. Dnem 07. 04. 2018 okres Kutná Hora získal tři nové a velmi šikovné canisterapeutické týmy. Avšak okres Kutná Hora se již půl roku může pyšnit australským ovčákem Jackem jehož revírem je Domov seniorů v Čáslavi, kde je jejich miláčkem. Moc si všech slečen a jejich psů vážíme, neboť se nového úkolu výkonu canisterapie zhostily velmi zodpovědně a se ctí.

Na e-mail nám také přišla krásná zpráva, že nový terapeut, pejsek šeltie jménem Gucci má již za sebou první terapeutický zásah na oddělení ARO nemocnice v Liberci, a to hned u dvou pacientů. Panička Gucciho je v tamní nemocnici lékařkou a novou canisterapeutkou.

Další skvělou zprávou je, že v Kolíně se uplatní pejsek border kolie Accord a bude pracovat u seniorů, už to dojednáváme.

I ostatní absolventi zkoušek se brzy zapojí – máme informace, že nevidomá slečna Andrea se svým vodícím labradorem Kantem bude v budoucnu rozdávat radost seniorům v Praze v rámci projektu Návštěvy potmě. Jistě se budou přidávat další.
Pro lidi, kteří využívají canisterapii to může být připomínka jejich mládí, kdy samy měli zvířata, pro jiné je mazlení se psem jedna z mála možností příjemného tělesného kontaktu, který zažívají. Lidé, kteří už dávno s nikým nepromluvili, začínají znovu komunikovat. Terapeutičtí psi a lidé přináší potřebným do jejich života úsměv a útěchu. A to má smysl.

Děkujeme vedení Zemědělské školy, že je nakloněno spolupráci s neziskovým sektorem a že umožňuje studentům tyto aktivity a dvakrát ročně poskytuje své prostory pro konání zkoušek.

Pes partner, z.s.
Ing. Tereza Poláčková – ředitelka Pes partner, z.s.