Střední Zemědělská škola Čáslav v Národním muzeu Praha

Třídy 2.B1 a 1.A se dne 18.12.2024 zúčastnily výletu do pražského Národního muzea. Za pedagogického doprovodu Mgr. Evy Měřičkové, Bc. Michaly Holíkové a Mgr. Jana Holíka si žáci prohlédli dostupné expozice. 

Historická budova v čele Václavského náměstí je jedna z nejvýznamnějších budov, která byla v roce 1962 prohlášena za národní kulturní památku. Společně s Novou budovou vytváří Muzejní komplex. Historická budova prošla významnou rekonstrukcí a opětovně se návštěvníkům otevřela 28.10.2018. V listopadu 2019 byly obě budovy propojeny nově vybudovanou podzemní chodbou s unikátní multimediální expozicí. 

Žáci měli možnost mimo jiné se z kupole podívat na panorama Prahy, prohlédnout si expozice: Zázraky evoluce (Miracles of Evolution), Okna do pravěku (Windows into Prehistory), Dějiny (History), Panteon (Pantheon), Sál minerálů a meteoritů (Hall of Minerals and Meteorites), Sál luminiscence (Hall of Luminescence), Nejkrásnější české knihy roku 2023 (The Most Beautiful Czech Books of the Year 2023), Tajemná Núbie (Mysterious Nubia), Expedice Národního muzea (Expedition of the National Museum), Momenty dějin (Moments of History), Dějiny 20. století (History of the 20th Century), Olympijské příběhy (The Olympic Stories) a v neposlední řadě také výstavu nazvanou Má vlast (od 6.11.2024) (My Country). Jedná se o interaktivní výstavu Flow s Bedřichem Smetanou. Tato expozice nás velmi zaujala. Poté, co Bedřich Smetana ve svých padesáti letech ztratil sluch, musel opustit pracovní aktivity a společenský život. Uzavřel se do komponování a v odloučení od okolního světa složil svá zásadní díla, včetně cyklu symfonických básní Má Vlast. Tato výstava nám umožnila se na chvíli zastavit a ponořit se do tvorby jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů. 

Autor článku: Mgr. Eva Měřičková