Projekt MiniZOO Čáslav uspěl v celorepublikovém kole. Studentky obsadili 4 místo.

Jak by se vám líbila myšlenka MiniZOO v Čáslavi?

Dobrý nápad, precizní zpracování projektu a bezchybná obhajoba dostalo studenty Střední zemědělské školy Čáslav na 4. místo v celorepublikové soutěži Navrhni projekt.

Tým třech žákyň z 2. ročníku oboru Ekonomika a podnikání půl roku pracoval na svém projektu, jehož cílem bylo připravit vše potřebné k realizaci svého plánu. Jejich plánem bylo vybudovat malou MiniZOO přímo v areálu školy, poblíž místa, kde se již nyní nachází dva poníci a tři zakrslé holandské kozy.

Do detailu zpracovaly podnikatelský záměr, dotační dokumentaci, plán financování, realizační plán i marketingovou strategii MiniZOO. Součástí MiniZOO by měly být i výukové panely a místa k odpočinku. Ne jenom, že dívky vše perfektně připravily, ale dokonce se sami zapojily ve školních dílnách do výroby prvních panelů. Bohužel vše, co měly v plánu nestačily dokončit z důvodu pandemie, která jim uzavřela přístup do dílen.

Tradiční soutěž Ministerstva pro místní rozvoj Navrhni projekt je zaměřen na podporu týmové práce, na kreativitu a propojování znalostí z více předmětů i z praxe. Do soutěže se letos přihlásilo 106 projektů. Soutěž měla tři kola. Po postupu z krajského kola a zadání nových úkolů pro semifinální kolo regionu čtyř krajů tým vyhrál druhé místo a postup do celorepublikového kola. Tam v silné konkurenci 8 nejlepších projektů obhájil krásné čtvrté místo.

Soutěž byla velice náročná na čas a na znalosti. Přínosem je ale veliká zkušenost, která se dívkám nikdy neztratí. Zajímavou zkušeností byla i obhajoba práce přes videokonferenci, ke které byly najednou připojeni všichni účastníci finálního kola a celá porota.  

Náš soutěžní tým by chtěl poděkovat všem, kteří je podpořili. Poděkování patří Veronice z 3B, která pro tým navrhla logo MiniZOO, učiteli Lukášovi Růžičkovi, který jim v dílně pomohl sestavit výukový panel a zapůjčil truhlářské nářadí, firmě Less&Timber Čáslav, která věnovala dřevěné hranoly, firmě pana Petra Tatíčka ze Žďáru nad Sázavou, která ochotně poskytla konzultace ohledně ustájení pro zvířata. A také vedení školy za podporu.

A jestli se ptáte, zda tu opravu MiniZOO bude, na to vám odpoví ředitel školy Ing. Jaromír Horníček.

Celkově naši žáci mají velice kladný vztah ke zvířatům a je pěkné, že jej mají i žákyně ekonomického oboru. Slečny začaly pracovat na výukových panelech a po prázdninách je chtějí dodělat. Budeme je v tom podporovat a pomohou jim i žáci z jiných tříd, především kluci, kteří chodí do dílen na praxi odborný výcvik.

Škola v návaznosti na projekty, které se v současné době realizují či začínají realizovat (výsadba stromů, nový včelín a skleník s nově budovanou výukovou zahradou) přistoupí i  k postupné realizaci projektu Minizoo. V první fázi nechá zabudovat lavičky do prostor plánového pro MiniZOO. Samozřejmě vybudování nových výběhů a také pořízení nových zvířat (např. lam alpak a oslíka) je finančně náročné a je i otázkou hledání nových sponzorů.