Z Čáslavi do Itálie a zpět za 10 dní…

V termínu od 6. 9. 2019 do 15. 9. 2019 se mohlo, za laskavého finančního příspěvku od zřizovatele školy, vydat 41 členů delegace ze Střední zemědělské školy v Čáslavi na poznávací zájezd do Itálie. 38 studentů doprovázeli učitelé MVDr. Kareš, Ing. Růžička a Bc. Veselá.

Po dvacetihodinové strastiplné cestě, kterou zkomplikovala porucha autobusu, jsme dosáhli cíle své cesty, kempu La Capannina v letovisku Porto San Giorgio. Po vyčerpávajícím úvodu však nastal týden relaxace a objevování krás, které kraj nabízel. A tak jsme hned v pondělí podnikli pěší osmikilometrovou výpravu do historického města Torre di Palme nacházející se na vrcholu 105 m n.m. za letoviskem.

V úterý se výprava, tentokrát již najatým autobusem, vydala do města Fermo. Po prohlídce historického centra města jsme se věnovali hlavně kontrole kvality italských zmrzlin. Odtud jsme směřovali do městečka Moresco. Zde, po prohlídce malebného centra, proběhla návštěva firmy OLEIFICIO zabývající se výrobou olivového oleje. Po ochutnávce a nákupu produktů jsme se přesunuli do farmy Azienda Agricola Rossi. Zdejší chov hovězího od malého telátka až po prodejní pult, přičemž vše je součástí farmy, byl pro nás, budoucí zemědělce, velmi inspirující. Na závěr proběhla mnohými velice kvitovaná ochutnávka produktů a jejich následný nákup.

Středa byla věnována průzkumu letoviska Porto San Giorgio s jeho přístavem, centrem a plážemi.

Na čtvrtek připadl úkol nejzásadnější. Odjezd do města Macerata, kde jsme navštívili partnerskou školu Istituto Agrario, která nejenže má stopadesátiletou tradici, ale vlastní stejně starý olivový háj a letos založený další vinohrad. Vlastně je celá škola obklopená vinohrady, ale věnuje se mimo jiné i výrobě piva. Po slavnostním přivítání ředitelkou školy a zástupci profesorského sboru byla tato instituce výpravou zevrubně prozkoumána. Následovaly závěrečné oficiality a pozvání italské školy k nám do Čáslavi. Poté jsme se přesunuli na prohlídku města Macerata a dále pak do města Loreto s jeho historicky a křesťansky důležitým poutním místem Santuario della Santa Casa di Loreto.

Nikdo z nás netušil, že bude i cesta domů (tentokrát trvající již „jen“ 19 hodin) okořeněná neočekávanými zážitky a bude potřeba hodně sil a trpělivosti, a tak páteční a sobotní odpočinek, nákup suvenýrů, sport, slunění a dovádění ve stále ještě teplém Jadranu bylo příjemnou přípravou.

Co dodat závěrem? Hlavní je, že všichni, kteří do Itálie odjeli, se ve zdraví zase vrátili do svých domovů, navíc odpočatí a obohacení o nevšední dojmy. A protože nám přálo i pěkné počasí, dostala naše pleť jako bonus zdravý odstín zkušených mořských vlků 😊.

VÍCE FOTOGRAFIÍ NALEZNETE ZDE

Napsat komentář