zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Únorové Čáslavské včelařské vzdělávání 20. – 21.2.2016 se neslo v duchu včelařských profesionálů a medoviny. Sobota patřila Mgr.Bronislavu Grunovi a ing.Tomáši Jašovi. Neděle byla vyhrazena panu Jiřímu Provazníkovi z Veletova.

Manželé Grunovi včelaří na jižní Moravě. Zaměřují se hlavně na produkci druhových medů, včelích matek a oddělků. Mgr. Bronislav Gruna, jako botanik, svoji přednášku zaměřil na včelí pastvu, význam pylu, nektaru i medovice. Vysvětlil krajinu jako teritorium včelstva, které v ní bydlí, získává veškeré potřebné zdroje a kde se musí také velmi dobře orientovat.

Začátek odpoledne byl věnován druhovým medům. Po popisu a smyslovém posouzení následovala degustace i méně běžných medů jako je např. med pohankový a levandulový. Vše bylo doplněno radami pro marketing druhových medů. V části věnované včelařské botanice byly probrány nejdůležitější dřeviny a byliny pro včelí pastvu. Bohužel vyplynulo, že největším problémem včelí pastvy, je její nárazovitost a malá pestrost. Prosadit návrat pastvin, mezí a květnatých šetrně obhospodařovaných luk je spíše utopie.

Závěr dne byl věnován medovině. Ing.Tomáš Jaša účastníky kurzu seznámil s její přípravou nejen teoreticky, ale i prakticky. Velký ohlas měla i degustace výborných vzorků medoviny pana Klapky a Jaši. Během dne jsme stihli i návštěvu školního včelína, kde jsme si představili nízkonástavkové úly ing.Tomáše Jaši, provedli prohlídku včelstev a někteří dostali i své první letošní žihadlo.

Celá neděle patřila Jiřímu Provazníkovi z Včelařské farmy Veletov, kde včelaří s manželkou Janou. Kromě medu, svíček, medoviny, potravinových doplňků a kosmetiky produkují hlavně oddělky, popř. i vyzimovaná včelstva. Tato farma má stanoviště i v okolí naší školy. Pan Provazník, jako zkušený včelařský profesionál, rozdělil včelaření do systému pěti „P“. Vlastně šesti „P“: 1.prostředí, 2.pastva, 3.příbytek, 4.plemeno, 5.práce, 6.prodej. Nejvíce času bylo věnováno nízkonástavkovým úlům a technologii používané na farmě. Diskuze o ošetřování včelstev během roku by zabrala celý týden. Velmi zajímavě byla podána např. protirojová opatření.

Všichni přednášející byli nejen odborníci, ale také vynikající lektoři, kteří účastníkům kurzu předali mnoho znalostí, ale i své nadšení. Za to jim patří velké poděkování !!!

Oddělky Mgr.Bronislav Gruna

Oddělky Mgr. B. Gruna

Zavíčkovaný a nezavíčkovaný plod

Zavíčkovaný a nezavíčkovaný plod

Našli jsme matku

Našli jsme matku

Matka Vigor

…a její sestru

a její ¨sestra¨

Matka Vigor

Evidenční lístek matky

Evidenční lístek matky

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole