zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Dne 25.10. 2011 absolvovaly třídy 2.A, 2.B a 2.C naší školy dlouhodobě plánovanou návštěvu letecké základny v Čáslavi. Koordinátorka celé návštěvy, kpt. Denisa Smitalová, pro nás připravila velice zajímavý program.

statická ukázka letecké techniky před muzeem

Nejdříve jsme navštívili letecké muzeum, ve kterém nás nprap. Michal Šašma poutavě seznámil s historií letecké základny v Čáslavi. Dozvěděli jsme se zajímavé informace nejen z období budování letiště, ale také o typech letadel a techniky, která na tomto letišti byla dislokována. Součástí prohlídky historie byly také artefakty z vývoje letectví v Československu od počátků 20. století do současnosti, charakteristiky osobností – významných pilotů (např. generálporučík v.v. František Peřina – stíhací pilot, příslušník 312 SQ RAF, generálmajor v.v. František Chábera – stíhací pilot, příslušník 312 SQ RAF) a také historie začlenění čáslavské základny do systému NATO, včetně zapojení letek do mezinárodních cvičení a pohotovostní ochrany vzdušného prostoru.

Před budovou leteckého muzea jsme si prohlédli statické ukázky všech letounů, které byly na čáslavském letišti zařazeny do leteckého provozu.

Po prohlídce leteckého muzea byla naplánována návštěva leteckého simulátoru KTL-159, který je nejmodernějším leteckým trenažerem v ČR. Svou přítomností jsme sice trochu omezili provoz a cvičení vojenských pilotů v simulátoru, ale ukázky pilotních dovedností, které si někteří z nás mohli osobně vyzkoušet přinesly nezapomenutelné okamžiky.

Dalším bodem našeho programu byla návštěva hangárů, ve kterých jsme byli seznámeni s prací leteckých techniků při zabezpečování trvalé provozuschopnosti letecké techniky JAS 39 Gripen a L 159 Alca.

Následně jsme navštívili Stanici biologické ochrany letiště, která se podílí na podpůrném zabezpečení leteckého provozu na základně. Vyslechli jsme si poutavou přednášku o druzích biologické ochrany leteckého výcviku a shlédli ukázku výcviku dravých ptáků. Dozvěděli jsme se také, že tato stanice zároveň slouží jako stanice pro léčbu poraněných živočichů, které na základnu často přinášejí obyvatelé z okolních měst i vesnic.

Poslední zastávkou při naší návštěvě letecké základny byla stanice s praktickou ukázkou pořadového výcviku služebních psů, praktickou ukázkou při zadržení a eskortě narušitele, při pronásledování a eliminaci ozbrojených osob.

Celý program, který byl pro nás pečlivě připraven velice rychle uplynul. Byli jsme však rádi, že jsme se tímto způsobem mohli seznámit nejen s historií, ale i současností letecké základny v Čáslavi a také, že jsme mohli poznat náročné pracovní prostředí leteckého personálu a některých dalších profesí, které zabezpečují letecký provoz na této základně NATO.

pro další informace lze navštívit:

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole