Dubnové Čáslavské včelařské vzdělávání 16. – 17.4.2016  zahájil nadšený včelař a veterinář – odborník na choroby včel MVDr.Zdeněk Klíma, který kromě veterinární praxe a včelaření zvládá přednášet a publikovat. Čáslavskou přednášku začal hlavním tématem diagnostikou chorob včelího plodu. Vedle velmi výstižných charakteristik a způsobů tlumení jednotlivých onemocnění, bylo velmi zajímavé testování hygienického chování včel a genetická vnímavost. Varroózu a další nemoci včel jsme jen nakousli, i když vytrvalost a frekvence přednášejícího byla úžasná. Pro praxi byla zajímavá část nazvaná „Práce s varroózou po celý rok.“

Ani druhý den nebyl oddechový. Přijel mezi nás odborník z VÚVč Dol Ing. Oldřich Veverka z pokusného včelína Kývalka. Jeho přednáška na téma  „Šlechtění včel a chov matek“ byla velmi hodnotná a zajímavá. Navíc zakončena praktickými radami a ukázkami ve školním včelíně. Během přednášky byl kladen důraz i na přípravu, plánování a techniku chovu. Dotazy pak byly směřovány hlavně na praktický chov a přidávání matek. Ve včelíně jsme si na závěr vyzkoušeli i přelarvování do umělých mateřích misek.

Součástí dubnového včelařského vzdělávání byla i exkurze do včelařství a palírny Zelená Bohdaneč a práce ve školním včelíně.

                                                                                                                                                        RNDr. Jiří Nováček

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole