zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Studenti Střední zemědělské školy v Čáslavi měli možnost poslechnout si poutavé vyprávění jediné české oceánografky profesorky Markéty Pokorné o jejím téměř ročním výzkumném pobytu v Antarktidě.

 

V úvodu se studenti dozvěděli, jak se Markéta Pokorná k této zajímavé profesi oceánografky vůbec dostala. Velmi hezky vylíčila nejen cestu na Antarktidu, ale zejména pobyt na tomto bílém kontinentu. Seznámila studenty s náplní své práce – s obsluhou geofyzikální observatoře na výzkumné německé Neumayerově stanici v Antarktidě. Vyprávěla také o každodenním životě na této stanici. Studenti se dozvěděli, jakým způsobem se zde vyrábí energie pro její chod, jak velké musí být mrazáky pro uchování 48 tun zásob potravin pro devítičlennou skupinu na celý rok pobytu, jak funguje výroba pitné vody nebo jakým způsobem se v Antarktidě hospodaří s odpadem ze stanice. Své poutavé vyprávění doplnila názornými fotografiemi nejen technických přístrojů a Neumayerovy stanice, ale i nádherné antarktické přírody s jejími obyvateli. Studenti mohli zhlédnout fotografie a videa s tučňáky císařskými. Naprosto úchvatné byly také fotografie různých přírodních úkazů. Neméně zajímavá byla „truhla“ s rekvizitami, kterou s sebou Markéta Pokorná přivezla. Studenti si tak měli možnost prohlédnout například skořápku vajíčka, ze kterého se na Antarktidě vylíhl skutečný tučňák, na rozdíl od toho plyšového, který byl na zemědělce spíše takovým malým maskotem celé besedy. Zajímavou a pro studenty snad i trošku zábavnou součástí besedy byl okamžik, kdy jsem se ustrojila do polárního obleku.
Během besedy Markéta Pokorná hovořila i o nutných přípravách a kurzech, které tomuto dlouhému pobytu v nehostinných podmínkách Antarktidy předcházely. Aby se o sebe byla schopná postarat, musela projít školením na zvládání krizových situací a připravit se také na dlouhodobou izolaci.

Markéta Pokorná se s námi rozloučila vtipným videem, jak se na Antarktidě v mínusových teplotách suší prádlo. Tímto bych jí za celou Střední zemědělskou školu v Čáslavi ráda poděkovala, že si ve svém nabitém programu našla čas na besedu s našimi studenty.

Milá Markéto, přejeme Ti mnoho dalších vědeckých i osobních úspěchů.

Mgr. Lucie Lipenská

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole