zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Začátkem června 2014 navštívili Střední zemědělskou školu v Čáslavi francouzští studenti se svými učiteli z města Saint-Sauveur-Lendelin. Po dlouhé a únavné cestě z daleké Normandie na ně čekalo malé pohoštění a také milé přivítání ředitelem školy Ing. Jaromírem Horníčkem.

Francouzi během svého pobytu navštívili několik zajímavých památek a míst v nedalekém okolí. První zastávkou jejich cesty bylo město Kutná Hora, kde navštívili Chrám svaté Barbory. Dále zhlédli ukázku výroby českého skla v Poděbradech a první den zakončili návštěvou sedlcké Kostnice. Následující den je čekala trocha historie v podobě návštěvy muzea vápenictví – Berlovy vápenky v Třemošnici. Nádherný pohled na Železné hory a okolí si skupina Francouzů vychutnala na zřícenině hradu Lichnice, odkud pokračovala k Žižkovu dubu v Podhradí a pak do Třemošnice. Velmi zajímavá podívaná na ně čekala v oboře ve Žlebech, kde se mohli kochat pohledem na bílé jeleny a dravce. Zde měli někteří z nich vůbec poprvé možnost zhlédnout ukázku sokolnictví a krmení dravců. Většina z nich se dravcům za jejich výkony hluboce uklonila. Plni dojmů se ještě týž den vydali za krásami zámku Kačina.

Jelikož se tito francouzští studenti během svého studia věnují sociální oblasti, jsou vždy velmi rádi, pokud mohou navštívit instituce, které s touto oblastí souvisí. Vždy mají zájem navštívit mateřskou školu, a proto měli poslední den možnost nahlédnout do předškolního vzdělávání v čáslavské mateřské škole U Bašty. Děti ze třídy Berušek a Zajíčků jim zazpívaly a zatancovaly. Děti byly úžasné a Francouzi jim na oplátku předvedli malé vystoupení, které si pro ně připravili. Nakonec na děti čekala sladká odměna, kterou jim studenti rozdali. Velké díky si zaslouží také paní učitelky a zejména paní ředitelka Králová, že nám tuto návštěvu umožnila. Další kroky Francouzů vedly na radnici, kde je v jejich rodné řeči vřelými slovy přivítal Ing. Ruml. Mimo jiné zmínil i dlouhodobé přátelské vztahy mezi školou v Saint- Sauveur-Lendelin a Střední zemědělskou školou v Čáslavi. Výměnný pobyt Francouzi zakončili návštěvou čáslavské Diakonie, kde jim její provoz a prostory velmi ochotně ukázala paní ředitelka Mgr. Mašínová. Na SZeŠ si ještě Francouzi prohlédli její vnitřní prostory a někteří z nich si mohli vyzkoušet i jízdu zručnosti traktorem.

Některá místa a památky, která francouzští studenti navštěvují, se pomalu stávají tradicí. A to bez nadsázky. Vždyť tyto výměnné pobyty mezi našimi školami trvají už dvacet let! A to si přece zaslouží sladkou tečku na závěr! Narozeninový dort k „dvacetinám“ společně rozkrojili ředitel školy Ing. Jaromír Horníček a prezident školské rady družební školy.

Po celou dobu pobytu měli Francouzi nádherné počasí, které jistě umocnilo jejich zážitky a vzpomínky. O doprovod a tlumočení do francouzštiny se po celou dobu starali dva učitelé ze SZeŠ Čáslav. Francouzští studenti odjížděli zpět domů do Normandie 6. 6. 2014, tedy přesně v den, kdy se v Normandii před sedmdesáti lety vylodila spojenecká vojska. A právě proto se závěrečná slova Francouzů před odjezdem nesla v duchu tohoto významného výročí. Pevně věříme, že si naši přátelé odvezli plno krásných zážitků a dojmů. Zároveň se těšíme na další společné setkání, které nás čeká příští rok v Normandii.

Mgr. Lucie Lipenská

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole