zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Ve dnech 8. až 12. června 2015 navštívili studenti SZeŠ Čáslav svoji partnerskou školu Maison Familiale Rurale v Normandii. Pravidelné výměnné praxe s touto školou probíhají již 21 let a vždycky přinášejí účastníkům mnoho zážitků z nového prostředí i množství poznatků z historie, kultury a z různých oborů lidských činností. Tady je několik příkladů, jak Normandii vnímali naši žáci a jejich doprovod:

francie1Vylodění v Normandii

V úterý 9. 6. někteří z nás poprvé viděli moře, a to v místech, kde před 71 lety proběhlo vylodění spojenců v Normandii. Nad pláží s krycím názvem Omaha jsme navštívili hřbitov amerických vojáků v Colleville sur Mer. Následně jsme na britském vojenském hřbitově v Bayeux položili květiny ke hrobům padlých československých vojáků, kteří bojovali v řadách RAF.

Petra Potměšilová, Petr Kuře, 1. B

francie2francie3Le Mont Saint Michel

Ve středu 10. 6. jsme využili dobu odlivu a vydali se po pohyblivých píscích mořského dna ke klášteru Mont Saint Michel. Přešli jsme stejnojmenný záliv, který se vyznačuje velmi vysokými přílivy. Ty dosahují 15 m i více. Při letošním zatmění slunce dosáhl dokonce 18 metrů a přilákal tisíce návštěvníků. Cestu dlouhou přibližně 7 kilometrů jsme šli dvě hodiny. Cesta byla náročná, ale všichni jsme ji ve zdraví překonali, a navíc si odnesli velký zážitek a krásný pohled z kláštera Svatého Michala.

Michala Pavlíková, Radek Veselý, 3. C

francie4Slévárna zvonů

V Normandii jsme také navštívili známou slévárnu zvonů ve městě Villedieu les Poëlles. Ta nás už z dálky lákala vyzváněním zvonů v různých tónech. I my jsme si brzy mohli vyzkoušet, jak zní různě naladěné zvony. Poté jsme s průvodcem prošli celý výrobní proces – od vytvoření formy z jílu, koňského hnoje a kozích chlupů až po odlití vlastního zvonu. Každý zvon má své jméno a často také bohatou originální výzdobu. Byli jsme nadšeni, že jsme toto řemeslo mohli poznat zblízka.

Oldřich Horáček, 2. B2

francie5Výrobna sýrů Réo

Ve čtvrtek 11. 6. jsme navštívili výrobnu sýrů Réo v Lessay, kde jsme měli možnost zhlédnout tradiční ruční výrobu camembertu. Tento sýr je vyráběn z mléka od místních farmářů, a jak chutná, jsme měli možnost zjistit na závěr naší prohlídky. Většina z nás neodolala a zakoupila pár sýrů i na ochutnání domů.

Josef Zadražil, Ondřej Husák, 1. B

francie6

Ústřicová farma

Chov ústřic je obor, který se na naší škole opravdu nevyučuje. Proto pro nás byla návštěva této farmy téměř exotickým zážitkem. Do mělkého moře jsou nejprve vysazovány malé larvy, které postupně dorůstají. Během chovu, který trvá nejméně 3 roky a je velmi náročný na ruční práci, jsou ústřice opakovaně tříděny podle velikosti, nakonec očištěny, speciálně zabaleny a připraveny k expedici. Cena tohoto produktu je vysoká nejen vzhledem k náročnosti výroby, ale také proto, že se jedná o francouzskou delikatesu. Chuť normandských ústřic si mohli zájemci, kterých nebylo málo, vyzkoušet na místě samém.

Kolektiv autorů (Ing. Valeš, Mgr. Lipenská, Ing. Uhlířová)

francie7Paříž

Poslední den našeho pobytu nás čekala slunná Paříž. Po krátké cestě metrem z okraje města jsme se ocitli na náměstí Trocadero, odkud jsme poprvé spatřili symbol Paříže – Eiffelovu věž. Po krátkém pikniku v parku ve stínu Eiffelovky jsme vyjeli výtahem až zcela nahoru, kde na nás čekal nezapomenutelný výhled na Paříž. Jiný pohled se nám naskytl z paluby lodi, a to při plavbě po Seině. Během plavby jsme spatřili další pařížské památky. Jednu z nich, kterou nám plavba nenabídla, byla bazilika Sacré Coeur, kterou jsme následně navštívili. S hlavním městem Francie jsme se rozloučili pohledem na rozsvícenou Eiffelovku.

Hana Ležalová, Dominika Semerádová, Nikola Houfková, Anita Danielle Urbanová, 1. A

francie8francie9

Tato cesta se pro nás stala nezapomenutelným zážitkem, byli jsme z ní nadšeni a už teď se těšíme na další neopakovatelné zážitky při výměnných praxích v zahraničí.

Studenti SZeŠ Čáslav

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole