zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Koncem školního roku se studenti ze Střední zemědělské školy v Čáslavi vydali před vedry ochladit do Francie. Již tradičně navštívili svou přátelskou školu na francouzském severu v Normadii. Tento deštivý kout Francie je pohltil do víru dění velkolepých oslav 75. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.
Celá návštěva se nesla v duchu vzpomínek na minulost. Už cestou do Normandie měli studenti možnost poznat místo nejkrvavějších bojů první světové války – Verdun. Následovala návštěva několika hřbitovů, kterých je v Normandii neskutečné množství. Vzhledem k probíhajícím oslavám tak studenti zažili neobvyklou atmosféru těchto tichých svědků minulosti. Položili květiny k hrobům padlých československých vojáků, kteří jsou pochováni na britském hřbitově v Bayeux. Dále měli možnost navštívit známý hřbitov amerických vojáků v Colleville-sur-Mer a to za velmi výjimečných okolností. Setkali se zde s několika veterány vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Pro všechny to byl velmi silný emotivní zážitek. Nechyběla ani procházka po pláži Omaha. Pro ucelenost těchto historických událostí bylo téměř nezbytné navštívit také německý hřbitov v Huisnes-sur-Mer. I toto místo je částí historie…

Normandie studentům nabídla i jiný pohled na minulost. Předvedla svou krásu v podobě světoznámé památky Le Mont-Saint-Michel (Hora sv. Michaela), která jim poskytla nádherný výhled na normandské pobřeží. Tato jedinečná gotická krása vystupující z moře všechny nadchla. Studentům nezůstaly skryty ani její vnitřní klášterní sály a zahrady. Ani prohlídka katedrály v Coutances nebo městečka Sainte-Mère-Église, které se do povědomí veřejnosti vrylo figurínou parašutisty zachycené na věži místního kostela, nenechala nikoho na pochybách, že je zde co obdivovat. Podobně tomu bylo i v Bayeux, kde v místním muzeu mohli studenti vidět téměř 70 metrů dlouhou tapisérii z 11. století zobrazující normandskou invazi do Anglie.
Po všech historických památkách studenti uvítali návštěvu na farmě chovu ústřic. Chov těchto zvířat je pro našince něčím výjimečným a téměř neznámým. Snad i proto se zájmem naslouchali poutavému výkladu.
Co by ale byla cesta do Francie bez Eiffelovy věže? I tu jsme zvládli! Procházka po Paříži byla nádhernou tečkou za vydařenou návštěvou našich francouzských přátel. Zakončili jsme tak symbolické 25. narozeniny společných výměnných praxí. Věříme, že naše výměny budou i nadále pokračovat a že se můžeme těšit na další společná setkání!

Mgr. Lucie Lipenská

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole