zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Oč jde ?

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství a jejím cílem je představit zajímavé stromy s příběhem, které jsou naším přírodním bohatstvím a zároveň tak podpořit lidi v péči o stromy v jejich okolí. Celostátní anketa Strom roku je uskutečňována od roku 2002. Anketa začíná vždy 21. března, tedy k prvnímu jarnímu dni. Až do 30. dubna jsou přijímány návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. Od poloviny června až do 10. října se rozhoduje o vítězi a navrhovatelé stromů sbírají pro finalisty podpisy na zpoplatněné hlasovací archy. Další možností, jak stromy podpořit, je zaslání DMS. Peníze získané anketou směřují zpět k finálovým stromům a navrhovatelé za ně mohou stromy ošetřit, vysadit nové nebo pro ně vytvořit informační materiály. Vyhlášení výsledků se koná u příležitosti Dne stromů, který se v naší zemi slaví 20. října. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Námi nominovaný strom – základní údaje:

Druh stromu: Dub letní

Lokalita: Sadová 1234286 01 Čáslav, okres Kutná Hora, kraj Středočeský

GPS souřadnice72: 49°54’10.8″N, 15°23’34.887″E

Základní parametry stromu: Přibližné stáří: cca 95 let

Obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí: 3,44 m

Kdo strom navrhl: Žáci domova mládeže a žáci střední zemědělské školy a jejich pedagogové.

Informace o možnostech spolupráce s dalšími lidmi a organizacemi na sbírání hlasů:

Žáci a zaměstnanci školy byli seznámeni s anketou Nadace Partnerství a s přihláškou do soutěže prostřednictvím informačního letáku. Příběh stromu byl otištěn v žákovském  časopisu Zelený Harward, který ve škole vychází. Obyvatelé města Čáslavi a okolí získají základní informace o přihlášce do ankety v článku vydaném v Čáslavských novinách  a Kutnohorském deníku.

Možné využití výtěžku z ankety:

Zhotovení a umístění informační tabulky „Strom roku 2013 “ v blízkosti stromu, obnova okolního školního parku, výsadba dřevin, vytvoření informačního systému (naučné stezky) v parku k zlepšení výukové funkce parku.

Příběh nominovaného  stromu:

Jsou věci, kolem kterých chodíme bez povšimnutí a jejich krásu si ani neuvědomujeme, ačkoliv by si naši pozornost zasloužily. Asi jen málokterý žák Střední zemědělské školy v Čáslavi, jdoucí ráno za svými povinnostmi, věnuje letmý pohled rozložitému dubu, který stojí v parku před vrátnicí domova mládeže. Nač také. Vždyť stromy se už do současné přetechnizované doby příliš nehodí. Stíní, jejich pyl vyvolává alergie, padá z nich listí a odlamují se větve. Je lépe je pokácet a tak se případným nepříjemnostem raději vyhnout. I přesto nás stromy i nadále doprovázejí, tiše, skromně a přitom nesmírně majestátně. Jsou svědky radostí i smutku mnoha lidských pokolení, neboť jejich život je mnohem delší, než ten náš. Podle vyprávění nemnoha pamětníků byl „náš dub“ vysazen pro okrasu v  parku u nově zřízené vyšší hospodářské školy. Můžeme jen předpokládat, se tak stalo kolem roku 1926. Pravděpodobně byl zasazen již jako vzrostlejší stromek, takže jeho stáří můžeme odhadnout zhruba na 95 let. Dobových fotografií však není mnoho. Vzpomeneme – li přísloví „Dub tři sta let roste a tři sta let umírá“, je to z tohoto pohledu ještě mladíček, který má život teprve před sebou. Protože již od začátku roste jako solitér, je šíře jeho koruny opravdu majestátní. Dosud byl jeho život poměrně poklidný. Důstojně vítá všechny návštěvníky školy a mohlo by se zdát , že jim nemá co vyprávět. To však jen na první pohled. Vždyť doprovází na cestě za vzděláním již několik generací. A to nejen čáslavských, ale i dojíždějících a „internátních“. A tak by se jistě mohl rozpovídat o výborných i nedostatečných, poznámkách v žákovských knížkách, o věčném „souboji“ mezi žáky a učiteli. Byl jistě svědkem mnohých studentských lásek i slziček z jejich rozchodů.  Je však moudrý a galantní a své vzpomínky si nechává pro sebe. Budeme-li mu však naslouchat, možná nám přece jen něco svěří.

Bude-li náš strom vybrán do finále prosíme PODPOŘTE HO na  http://www.stromroku.cz

dub 2

 

Dub s navrhovateli

 

Dub - podzim

 

dub v zimě

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole