zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Již od prvního ročníku jsme měli přání navštívit koncentrační tábor Osvětim. Paní Mgr. Zina Kobrlová naše přání vyslyšela a dne 17. 4. 2018 se naše přání splnilo. Od školy jsme odjížděli rozespalí ve 04:30 naplněni různými pocity a dojmy. Cesta byla dlouhá. Trvala pět hodin s dvěma zastávkami. Mnozí z nás spali, jiní svačili a ostatní debatovali o tom, co nás čeká.

V půl desáté jsme konečně dorazili a naším prvním zážitkem byla prohlídka tábora Auschwitz II. U vchodu nás paní učitelka seznámila s tím, co se zde nachází, a poskytla nám důležité informace, bez kterých bychom asi nechápali, co vše máme před sebou. Většina tábora byla totiž zničena samotným Němci na konci války.
Zde jsme se mohli procházet bez průvodce. Pohybovali jsme se pouze venku, otevřené byly pouze některé dřevěné boudy. Při myšlenkách na skutečné dění v tomto vyhlazovacím táboře nás mrazilo. Na kolejích, které vedly až k plynovým komorám a krematoriím, stál stejný vagón, jímž sem nacisté přiváželi své oběti nejprve z Polska a později z celé Evropy. Se smíšenými pocity jsme se sešli v autobuse a zamířili jsme do druhého tábora.

Už po první části jsme věděli, že to nejhorší přijde nakonec. Prohlídka tábora Auschwitz I. byla opravdu velmi náročná, emocionálně i fyzicky. I ti, kteří při vyučování mnohdy vyrušují, byli v této části naprosto ticho. Naše průvodkyně Mája Šrajevová si naší pozornosti velmi vážila. I pro ni samotnou to bylo velmi psychicky náročné. Protože jsme měli nejdelší okruh, podívali jsme se i tam, kam jiní jen tak nezavítají. Některé části byly opravdu hodně drastické a mnozí z nás neskrývali své slzy. Věřte, že stát za sklem, kde je umístěno 1 900 kg vlasů obětí plynových komor, vás nenechá v klidu. Také jsme viděli vzpomínková videa obětí holocaustu a procházeli jsme kolem zdi, u které byly zastřeleny statisíce lidí. To ale zdaleka není vše, ani při největší snaze vám nedokážeme popsat, co všechno jsme v tento den skutečně prožili.

Zážitky to byly velmi silné… Každý z vás by měl podobné místo navštívit a znát naše dějiny. Jak řekl George Santayana: „Národ, který zapomněl svoji minulost, je odsouzen ji prožívat znovu.“

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Spolupráce
Spolupráce
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole