zřizovatel SZeŠ Čáslav
Krajský úřad Středočeského kraje
wi-fi síť eduroam
wi-fi síť eduroam
wi-fi eduroam
Veterinární ordinace
Veterinární ordinace
Zateplení SZeŠ Čáslav
Zateplení SZeŠ Čáslav
Odbornost bez bariér
Dotace IROP - SZeš Čáslav - odbornost bez bariér
Projekt Šablony
Projekt Šablony
Studijní obory, učební obor
Studijní obory a učební obor v SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
QR kódy SZeŠ Čáslav
nabidka práce
nabídka práce a dalšího studia pro žáky a absolventy naší školy
Edupage
Edupage - známky, suplování, rozvrhy, e-learning
Návštěvnost www
TOPlist

Dne 3. 5. 2016 se na Střední zemědělské škole v Čáslavi konala přednáška Gen. Ing. Andora Šándora, který po roce 1989 působil v mnoha důležitých pozicích, například jako vojenský přidělenec v Londýně a náčelník odboru vojenské diplomacie a zahraničních vztahů Vojenské zpravodajské služby ČR. Momentálně pracuje jako bezpečnostní poradce, analytik v oblasti bezpečnosti.

Andor Šándor se dlouhodobě věnuje také předávání svých zkušeností mladé generaci. Přednášel mimo jiné na Oxford University, University of New York in Prague, Prague Security Study Institute, VŠE v Praze či na Univerzitě Karlově a také se často vyjadřuje v médiích.

Jeho přednáška pro studenty a pedagogy na téma „Současné hrozby pro ČR“ možná některé posluchače zklamala. Mnozí očekávali nejen zajímavé setkání s naším předním expertem na bezpečnost, ale také odpovědi na otázky, které v nás vyvolává současná mezinárodní situace.      Vystoupení pana gen. Šándora však neobsahovalo formulace absolutní pravdy, ani návody správných a rychlých řešení problémů.

V úvodu bylo jeho snahou vysvětlit příčiny a souvislosti vzniku tzv. Islámského státu, samotného islamismu, terorismu a především nejpalčivějšího problému, a to migrace, na základě konkrétních geografických a historických faktů. Větší část pak byla věnovaná tomu, jak tuto situaci řeší mezinárodní instituce a jaké konkrétní důsledky to má pro ČR. Jasně ve svém projevu varoval před paušalizací a zobecňováním a připomněl, jaká seskupení mají prospěch z neřešených problémů.

V závěrečné části přednášky se zaměřil na schopnost ČR čelit krizovým situacím, např. typu blackout. Ukázal na konkrétních příkladech a číslech, jaký dopad by takové okolnosti měly na běžný život většího města a jak jsou připraveny jednotlivé složky integrovaného záchranného systému v ČR takové události řešit.

Závěrečná beseda ukázala zájem studentů o taková témata. Z odpovědí pana generála jsme si pak všichni uvědomili, že v současném složitém a rozporuplném světě prostě neexistují univerzální řešení problémů, a tak byly formulovány další otázky a souvislosti, o kterých je třeba přemýšlet. Přednáška se nám líbila, protože přinesla podnětné, zajímavé a hlavně věcné informace.

Autor: Mgr. Zina Kobrlová

IMG_1908 IMG_1915

Comments are closed.

Přehled rubrik
Vyhledat v SZeŠ
Meteorologická stanice
Meteorologcká stanice ČHMÚ v SZeŠ Čáslav
Institut vzdělávání – Praha
Institut vzdělávání - Česká zemědělská univerzita v Praze
Jídelní lístek
Jídelní lístek
Studium na vysoké škole