Středoškolský pohár je znovuobnovená tradice dlouhodobé soutěže středoškolských týmů o pohár Hejtmana Středočeského kraje. Startovat mohli studenti středních škol narození po 1.9. 1991. Do projektu se přihlásilo 68 středních škol ze Středočeského kraje. Nad projektem drží záštitu Českomoravský fotbalový svaz. Fotbalovou tváří soutěže se stal bývalý reprezentant a současný kapitán týmu FK Dukla Praha Patrik Gedeon.

Do „Velkého finále“ , hraného 19.5. 2010 v Mladé Boleslavi, se kvalifikovalo dvanáct krajských vítězů, mezi kterými nechyběla Střední zemědělská škola Čáslav.

fotbalový tým SZeŠ Čáslav

Turnajový systém rozdělil účastníky do čtyřech skupin po třech týmech. První skupinu tvořili zástupci z  Příbrami, Neratovic a Rakovníku. Druhou skupinu tvořily týmy z  Kladna, Nymburku a Brandýsa nad Labem. Do třetí skupiny byli vylosováni studenti z Kolína, Mladé Boleslavi a  Berouna. Studentům SZeŠ Čáslav přiřkl los zástupce ze Slaného a z Benešova.

V prvním utkání narazili studenti SZeŠ na soupeře ze Slaného. Od první minuty jsme hráli aktivně a působili fotbalovějším dojmem. Odměnou nám byla v osmé minutě penalta po faulu na Špičáka, kterou sám dotyčný hráč následně proměnil 1:0. Obraz hry v průběhu druhého poločasu ukazoval naši územní převahu s ojedinělými brejky soupeře. Pojistka přišla ve 26.minutě, kdy jsme po faulu na pronikajícího Růžičku zahrávali trestný kop. K míči se postavil Král, který stříleným centrem našel M. Výborného po jehož prodloužení hlavou míč skončil v síti soupeře. Utkání jsme do konce kontrolovali a zaslouženě si tak připsali první tři body do tabulky.

Druhým soupeřem ve skupině byli hráči z Benešova. Aktivní hrou jsme si připravili v první čtvrthodině tři vyložené šance, které jsme však neproměnili. Skóre překlopil na stranu SZeŠ až Špičák v poslední minutě prvního poločasu po rohu Krále. Z kraje druhého poločasu měl velkou příležitost Daru, ve které však selhal. Klid přinesla až 27.minuta, kdy hostující gólman srazil v pokutovém území Špičáka, který při následném pokutovém kopu nezaváhal, stav utkání 2:0. Krásný fotbalový moment přinesla 33. minuta. Výkop brankáře Výborného zpracoval na půli soupeře Horyna, potáhl si míč podél pokutového území na střed a křižnou střelou vymetl brankáři soupeře šibenici 3:0. Ve 40. minutě upravil z dorážky po Lepičově střele na konečných 4:0 Špičák.

Studenti SZeŠ vyhráli skupinu – D se ziskem 6 bodů a napjatě očekávali vítěze skupiny – B, se kterým poměří síly v semifinále turnaje. Tím se stala SPŠ Kladno. Do utkání jsme vstoupili aktivně a hráli jsme kombinačně jako v základní skupině. Vítěznou branku vsítil Václav Dittrich po závaru v pokutovém území soupeře. Během utkání si vytvořil nejméně dvě velké příležitosti Jakub Špičák, které však neproměnil. Utkání jsme po celou dobu kontrolovali a semifinálové vítězství tak bylo naprosto zasloužené. Po závěrečném hvizdu rozhodčího vypukla mezi kluky nefalšovaná pravá radost. Dostali se do finále, ve kterém nastoupili proti vítězi utkání Mladá Boleslav – Příbram (2:3).

Finálové utkání sehráli studenti SZeŠ před zraky všech účastníků turnaje na hlavním hřišti FK Mladá Boleslav. Do utkání jsme nastoupili v nezměněné sestavě. Soupeř byl kombinačně velmi dobrý. V prvním poločase jsme se mu vyrovnali bojovností a tak svítil na ukazateli po prvních dvaceti minutách bezbrankový stav. Ve druhém poločase nám viditelně docházely síly. Po vystřídání klíčových hráčů zúročil soupeř z Příbrami akci z křídelního prostoru a pět minut před koncem vstřelil branku na 1 : 0. V závěru jsme hráli na riziko a doufali ve vyrovnání. Brankář Výborný šel pomoci hráčům do brankového území při zahrávání našeho rohového kopu s vidinou vyrovnání. To se však nezdařilo a naopak nás soupeř potrestal gólem z rychlého protiútoku a zpečetil tak stav utkání na 0 : 2 z pohledu hráčů SZeŠ Čáslav.

Naší malou nevýhodou bylo časové rozlosování utkání v základní skupině. Na druhé utkání rovnou navazovalo semifinále. Finále následovalo bezprostředně po semifinále a z důvodů časového skluzu nebyl prostor pro načerpání posledních sil potřebných pro úspěch ve finále. Přes nepříznivý finálový výsledek bych chtěl studenty pochválit za sportovní výkony i celkovou reprezentaci SZeŠ Čáslav. Zároveň doufám, že společně navážeme na letošní úspěch i v příštích letech ať již se stávajícími nebo novými studenty.

Kromě jiného si kluci odvezli senzační ceny. Kompletní sady dresů a míče od firmy Adidas,  pohárů pro vítěze krajského kola a finalisty „Velkého finále“  a také jednodenní zájezd do bavorské metropole na pohárové utkání letošního bundesligového mistra Bayeru Mnichov.