V letošním roce proběhla poprvé pod novým názvem Olympiáda mladých chovatelů, která byla uplynulých 41 let  známá jako Soutěž chovatelských dovedností mládeže. Tuto soutěž  každoročně vyhlašuje Ústřední komise pro práci s mládeží Českého svazu chovatelů. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích – do 14 let a 15-18 let. Soutěžit je možné v  chovu králíků, drůbeže, holubů, hlodavců, kožešinových zvířat, exotického ptactva, koček, psů, ovcí a koz, dále pak v akvaristice a teraristice.

Okresní kolo se uskutečnilo v měsíci květnu v prostorách DM SZeŠ Čáslav. Zúčastnilo se ho pět soutěžících.V rámci jedenácti vyhlašovaných odborností se letos zapojili chovatelé drobných hlodavců, králíků, terarijních a akvarijních zvířat. Své znalosti si prověřili v testu a poznávání obrazového materiálu. Oproti minulým ročníkům se krom studentů SZeŠ Čáslav zapojil i žák ZŠ Potěhy Josef Komberec. Všichni prokázali velmi dobré znalosti a  postoupili do celostátního finále.

Celostátní kolo proběhlo 4.-8.8. 2010 v Litomyšli. Kromě vlastní soutěže a odborných přednášek byl pro děti připraven i bohatý doprovodný program. Přímo v Litomyšli si soutěžící prohlédli zámek a klášterní zahrady, následovala prohlídka záchranné stanice živočichů Pasíčka v Proseči doplněná poutavým výkladem. Po zdolání nemalého počtu schodů  na rozhlednu Terezka se soutěžící mohli pokochat  krásným výhledem do kraje. Sobotní společný výlet plánovaný do Toulcových Maštalí zhatilo deštivé počasí, nicméně náhradní sportovní vyžití v podobě bowlingu všechny nadchlo.

Vlastní soutěž probíhala po dva dny a zahrnovala test o 25 otázkách, 25 poznávaček a pohovor nad písemnými pracemi. Vše hodnotila tříčlenná zkušební komise. Výsledky olympiády byly slavnostně vyhlášeny ve Smetanově domě v sobotu večer.

A jak vše dopadlo? Studenti SZeŠ Čáslav zabodovali následovně:  pohár za 2. místo získal v akvaristice Petr Michalička, další stříbro patřilo Václavu Melšovi v teraristice, v chovu drobných hlodavců získal ve velké konkurenci pěkné 5. místo Josef Kutlvašr a na 7. místě se v chovu králíků umístil Tomáš Mašín. Benjamínek výpravy Josef Komberec vybojoval ve velké konkurenci králíkářů do14ti let krásné 6. místo.

Překvapení čekalo na našeho stříbrného akvaristu, který byl nominován do mezinárodního kola této soutěže, které se uskutečnilo 19.-22.8.2010 na Slovensku. Z Nitry si tak přivezl vítězství, stejně tak jako naše družstvo.

Vzhledem k tomu, že již je vyhlášen další ročník Olympiády mladých chovatelů,  mohou se zájemci o účast přihlásit u autorky článku (novackova@centrum.cz) již nyní.